در میان تمام حبوبات، لوبیا از اهمیت بالایی برخورداره،  البته هر کدام از حبوبات خاصیت خودش رو دارد، ولی لوبیا سرشار از فیبر و آمینو اسید و پروتئین است و مواد معدنی اون از بقیه بیش‌تر است و یکی از امتیازات اون این است که در میان سایر حبوبات راحت تر هضم می‌شود.

حبوبات همانطور که خود می‌دونیم نفخ آور است و ممکنه که برای دستگاه گوارشی شما، کمی مشکل به وجود بیاره که برای رفع اون حبوبات را باید از شب قبل خیس کنین و در هنگام پخت، زمان زیادی اجازه بدید بر روی شعله‌ی ملایم پخته بشه.

آهن موجود در حبوبات به مقدار زیاد از بروز کم‌خونی جلوگیری کرده و ویتامین‌های گروه B آن نیز که نسبت به تمام مواد مغذی موجود در آن ارجحیت دارند، در رفع افسردگی و اختلالات عصبی و بلوغ گویچه‌های قرمز خون مؤثر است، حبوبات به دلیل مواد فیبری در رفع یبوست، بواسیر و کاهش کلسترول خون نیز بسیار توصیه می‌شود.

فواید حبوبات در رژیم غذایی:

۱- پروتئین: یکی از فواید حبوبات داشتن پروتئینه که برای سلامتی پوست و حفظ زیبایی موها و تقویت ناخن بسیار مؤثره. حبوبات را از برنامه غذایی خود به هیچ عنوان حذف نکنید چون که یک ماده مغذی به نام آمینو اسید داره و سیستم ایمنی بدن را تقویت میکنه و متابولیسم رو بهبود می‌ده.

۲- فیبر: فیبر ماده‌ای است که مصرف آن برای رژیم و کاهش وزن بسیار مؤثر است و یکی از خواص بی‌نظیر حبوبات در سلامتیه. زمانی که شما مواد غذایی که سرشار از فیبر هست رو استفاده می‌کنین تا چند ساعت احساس سیری دارید و در طول روز کم‌تر غذا می‌خورید. همچنین این خاصیت رو دارد که دستگاه گوارش را پاکسازی کنه و سموم اضافی رو از بدن خارج کنه، به افراد دیابتی مصرف حبوبات توصیه می‌شه.

۳- فولات: فولات یکی از مواد معدنیه که بیش‌تر برای مادر و جنین ضروری و لازم است، فولات که نام دیگر آن اسید فولیک هست، برای رشد نوزادان مؤثر، مادران باردار و شیرده برای حفظ سلامتی کودک خود حتماً باید حبوبات را در برنامه‌ی غذایی خود جای بدهند، اما نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که در خوردن آن زیاده روی نکنید. حبوبات با افزایش ویتامین و سلول‌های قرمز خون مؤثر برای نوزاد است.

۴- آهن: آهن برای بدن بسیار ضروریه، مخصوصاً برای خانم‌ها که کم خونی در آنها شایع است، برای دریافت آهن می‌تونید از حبوبات استفاده کنید که اکسیژن لازم رو به سلول‌ها می‌رسونه و موجب می‌شه که فرد در تمام طول روز پر انرژی باشه.

۵- منگنز: منگنز فواید بسیاری برای سلامتی بدن داره و تأثیرات فوق العاده‌ای بر جذب کلسیم در بدن، کنترل قند خون و سلامت استخوان‌ها و مفاصل و همچنین حفظ سلامتی هورمون‌های جنسی داره.

۶- منیزیم: برای حفظ سلامتی قلبی و عروقی و تقویت عضلات بدن و استحکام بخشیدن به استخوان‌ها به آن نیاز است، پیشنهاد می‌شه که ورزشکاران برای دریافت انرژی و تقویت عضلات به سراغ حبوبات برون.

۷- آنتی اکسیدان: آنتی اکسیدان برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم و ضروری است و برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد و آلودگی‌ها، بدن به اون احتیاج داره، با مصرف حبوبات میزان آنتی اکسیدان بدن را افزایش دهید.