بسیاری از دستورالعمل‌های آشپزی جهت نرم شدن تمپه، توصیه می‌کنند قبل از سرخ کردن، کباب کردن و یا استفاده از دیگر متدهای آشپزی، حتما تمپه را بجوشانید تا داخل آن نرم و بیرون آن ترد شود. هر چه دمای آبی که تمپه را در آن انداخته و می‌جوشانید داغ‌تر باشد، تمپه نرم تر می‌شود. تمپه باید 8 تا 10 دقیقه در آب بجوشد.

در مرحله بعد باید تمپه‌ها را خورد کرده.

نحوه برش تمپه به غذایی بستگی دارد که می‌خواهید تمپه را در آن استفاده کنید. مثلا اگر به جای گوشت از تمپه استفاده می‌کنید یا آن را در سوپ استفاده می‌کنید، تمپه را مانند گوشت خرد کنید، در غیر این صورت آن را ورقه‌ای برش بزنید.

مزه دار کردن تمپه

تمپه خود عطر و طعمی قوی داشته و بر دیگر طعم‌ها در غذا غالب می‌شود. تمپه را می‌توان در هر سسی که باب میلتان باشد مزه دار کرد. فقط بهتر است حتما از سیر، آبلیمو، روغن زیتون و انواع ادویه در سس استفاده کنید. تمپه باید به مدت 20 دقیقه تا یک شب داخل پوششی از سس قرار داشته باشد.

اگر برای مزه‌دار کردن تمپه، تمایل به استفاده از سس ندارید، می‌توانید از انواع ادویه با بوی قوی مثل گشنیز، مرزنجوش، پاپریکا و زردچوبه استفاده کنید و علاوه بر عطر و طعم، رنگ آن را تغییر دهید.

فقط یادتان باشد که از ادویه‌ها باید به مقدار بسیار زیاد استفاده کرد و تمپه را با آن پوشش دهید تا نتیجه بهتری بگیرید.

نحوه پخت تمپه

1- ابتدا فر را با دمای 350 درجه‌ی سانتیگراد گرم کنید. سینی فر را چرب کرده تا تمپه‌ها به آن نچسبد. تمپه ها را روی سینی چیده و به مدت 15 الی 20 دقیقه یا تا زمانی که کناره‌های آن کاملا قهوه‌ای و ترد شود بپزید. سپس به همراه برنج یا سبزیجات میل کنید.

2- همچنین می‌توانید تمپه را سرخ کنید. در تابه به مقدار مناسبی روغن ریخته و زمانی که روغن کاملا داغ شد، تمپه را در آن بیندازید. اجازه دهید یک طرف آن به مدت 3 دقیقه سرخ شده تا قهوه‌ای و کاملا ترد شود. سپس آن را برگردانید و طرف دیگر آن را سرخ کنید. می‌توانید با آرد سوخاری و پودر جایگزین تخم مرغ تمپه‌ی سوخاری درست کنید.

تمپه نوعی پروتئین است و به همان روشی که انواع پروتئین‌ها را مصرف می‌کنید می‌توان به همراه سس، برنج، انواع سبزیجات، سوپ، دیزی، سالاد و حتی ساندویچ مصرف کرد.

3- روش دیگر پخت تمپه، برگر است که به همراه پودر سیر، فلفل کاین و فلفل قرمز تمپه سوخاری شده را در نان ساندویچی به همراه پیاز و فلفل دلمه‌ای و سس گوجه فرنگی میل کنید.

در تهیه سالاد سزار وگن هم می‌شه از تمپه استفاده کرد.