سرشار از مواد مغذی:

فواید سلامتی قارچ اویستر از ترکیبات مغذی آن نشات می گیرد.قارچ اویستر حاوی ترکیباتی چون فیبر، ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی هستند. این قارچ کربوهیدرات کمی دارد و برای کسانی که از رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات پیروی می کنند، گزینه خوبی محسوب می شوند.

همچنین این قارچ ها حاوی مقادیر کمی از مواد مغذی از جمله ویتامین دی و سلنیوم می‌باشند.

سرشار از آنتی اکسیدان‌ها:

قارچ های صدفی منبع غنی آنتی اکسیدان‌ها هستند و در نتیجه دارای خواص محافظتی و کاهش آسیب سلولی در بدن هستند.

برای نمونه هفت ترکیب فنولی در عصاره P. ostreatus (یکی از انواع قارچ صدفی خوراکی) شامل گالیک اسید، کلروژنیک اسید و نارنینژنین و .. شناسایی شده است.

همه این موارد در بدن به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند.

همچنین این قارچ ها حاوی اسید آمینه ارگوتیونین هستند که خواص آنتی اکسیدانی قوی ارائه خواهند داد.

سلامت قلب مفید:

قارچ های صدفی با کاهش کلسترول بالا و فشار خون بالا، موجب تقویت سلامت قلب خواهند شد. به این ترتیب P. ostreatus حاوی چندین ترکیب مفید برای سلامت

 قلب از جمله فیبرهایی به نام بتا گلوکان های فراوان است.

بتا گلوکان‌ها توسط باکتری‌های روده تخمیر شده و اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تولید می کنند. آنها به کاهش تولید کلسترول در بدن کمک خواهند کرد.

لازم به ذکر است که قارچ P. ostreatus دو برابر قارچ دکمه‌ای سفید حاوی بتا گلوکان است.

البته موارد دیگری مثل تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود تنظیم قند خون، خواص احتمالی ضد تومور، فواید سلامت روده و اثرات ضد التهابی وجود دارد که برای درک اثر بخشی قارچی ‌های اویستر، نیازمند مطالعات مناسب تری در آینده میباشد.
این قارچ در کنار فواید سلامتی به دلیل مصرف در آشپزی ارزش زیادی دارد. تمامی قسمت های این قارچ مثل کلاهک، ساقه و پره‌ها خوراکی هستند.

برای مثال می‌شود این قارچ رو با ادویه و سس دلخواه ترکیب کرد و داخل فر برشته کرد، یا داخل انواع املت ، کوئیچ یا پای استفاده کرد یا با سبزیجات دیگر گریل کرد، داخل انواع سوپ، خورش‌ها ، پاستا قابل استفادست به عنوان منبع پروتئینی و یا در ساده ترین حالت تفت داد و کنار سیر و زیتون و سس دلخواه یه وعده غذای اصلی خیلی خوشمزه میشه.